درباره ما

درباره شرکت فراوری ماهی قشم

بزرگترین تولید کننده پودر و روغن ماهی در ایران

شرکت فرآوري ماهي قشم به منظور احداث كارخانه توليد پودر و روغن ماهي در سال ۱۳۸۰ آغاز به كار كرد. مجتمع فرآوري ماهي قشم در ساحل جنوبي جزيره قشم و در نزديكي شهر سوزا و در زميني به مساحت حدود ۵۰ هكتار با ارتفاع متوسط ۵۰ متر نسبت به سطح دريا قرار دارد كه در سال ۱۳۸۵ به بهره برداري رسيده است. زير بناي ساختمانها و تاسيسات فاز اول طرح شامل: سالنهاي توليد، بويلرها و چيلرها، آزمايشگاه، انبار، ساختمانهاي اداري ، سالن اجتماعات و … حدود ۳۰۰۰۰ متر مربع مي باشد. پودر و روغن ماهي جهت تهيه خوراك دام ، طيور و آبزيان استفاده مي شود.
به دليل وجود منابع غني و دست نخورده فانوس ماهيان در آبهاي جنوب ايران، اين نوع ماهي بعنوان ماده اوليه عمده در توليد پودر و روغن ماهي مورد استفاده قرار مي گيرد. جذب صيد محلي كه شامل ساردين، موتو و … مي باشد نيز در دستور كار شركت قرار دارد.
ظرفيت ماشين آلات در مجتمع فرآوري ماهي قشم به گونه اي در نظر گرفته شده كه در فرآوري نخستين در هر روز ۱۲۰۰ تن و سپس به ظرفيت ۳۶۰۰ تن از مواد خام گسترش يابد.

سرمايه گذاران

در سرمايه گذاري اين طرح كه تلفيقي از سرمايه گذاري داخلي و خارجي مي باشد ، بانك كشاورزي ايران سهم بسزايي داشته است. ۷۰% سرمايه گذاري اين طرح توسط شركت پتروقشم ( ثبت شده به شماره ۵۲۸۴۷۷ در دبي، امارات متحده عربي) و ۳۰ % توسط سرمايه گذاران داخلي صورت گرفته است.

هدف ايجاد مجتمع

نقش بسيار مهم پودر ماهي در تامين خوراك دام ، طيور و آبزيان كشور ، گزارش سازمان جهاني فائو (FAO ) و مركز تحقيقات شيلات مبني بر وجود ذخاير عظيم فانوس ماهيان و واردات بيش از ۱۰۰ هزار تن پودر ماهي در سال به كشور، شركت فرآوري ماهي قشم را بر آن داشت تا در تكاپوي صيد و بهره برداري از اين منبع لايزال باشد و به عنوان يكي از بزرگترين واحدهاي توليدكننده پودر و روغن ماهي در دنيا و همگام با ارتقاء علم و به كارگيري تكنولوژي پيشرفته در زمينه صيد و فرآوري، ضمن تأمين بخش قابل توجهي از نيازهاي كشور (در زمينه پودر ماهي) در جهت بهبود وضع تغذيه دام و طيور و آبزيان پرورشي در حد استاندارد هاي جهاني و رسيدن به خودكفايي گامهاي اساسي بردارد.

امتيازات موقعيت جغرافيايي مجتمع

منطقه آزاد قشم كه يك منطقه تجاري- صنعتي مي باشد از مزاياي ويژه اي برخوردار است:
۱- قرار گرفتن در كريدور تجارت كشورهاي جنوبي خليج فارس و ايران
۲- قرار گرفتن در مسير هوايي شرق به غرب دنيا و امكان ايجاد \\\\\\\” هاب هوايي\\\\\\\”
۳- قرار گرفتن در مسير و در قلب كريدور شمال- جنوب با اتصال اروپاي غربي، اروپاي مركزي و روسيه به خليج فارس، درياي عمان و اقيانوس هند ودر نهايت جنوب شرقي و شرق آسيا
۴- قرار گرفتن سر راه خطوط تردد كشتي ها در خليج فارس با تواتر هر ۱۲ دقيقه يك كشتي
۵- برخورداري از سواحل بسيار عميق تر نسبت به كرانه هاي جنوبي ايران و امكان ايجاد تسهيلات بندري با آبخور بيش از ۳۰ متر و بدون نياز به لايروبي
۶- نزديكي به منابع اوليه طرح و انرژي فراوان
۷- سهولت ورود كارشناسان و متخصصان خارجي به منطقه
۸- وجود بستري مساعد در تشريفات اداري به منظور ورود سريع و آسان ماشين آلات و دستگاهها از خارج كشور

تسهيلات جانبي
۱- واحد آب شيرين كن با ظرفيت ۲۰۰۰ متر مكعب در روز
۲- خط انتقال برق اختصاصي به طول ۳۸ كيلومتر ، با ظرفيت ۵ مگاوات و قابليت افزايش به ۷ مگاوات
۳- ايستگاه گازرساني جهت سوخت گاز مورد نياز مجتمع با ظرفيت ذخيره ( ۴ مخزن ۶۰ تني)۲۴۰ تن گاز مايع
۴- اسكله صيادي شامل دو بخش اسكله سنگي (۲۳۴ متر) و اسكله شمعي (۴۸۸ متر) جهت تحويل ماده اوليه و تردد پرسنل شناورها و انجام خدمات مرتبط با انواع پهلوگيري و استقرار آنها.
۵- آزمايشگاه تخصصي پيشرفته به منظور ارزيابي كيفيت مواد اوليه، مراحل توليد و محصولات تولیدی